Blog dla rodziców nie tylko małych dzieci

Blog dla rodziców nie tylko małych dzieci

Nauka przez zabawę – rozpoznawanie kształtów

Tę prostą zabawę zrobiłam dla Tobka już dawno temu. Niestety nie za bardzo się nią zainteresował, więc odłożyłam ją na bok. Trochę było mi przykro, bo na jej przygotowanie poświęciłam trochę swojego wieczornego czasu, ale cóż. Czasem tak bywa. Jak widać rozpoznawanie kształtów w przypadku 3 latka nie jest szczególnie pociągającym zajęciem. ALE minęło kilka tygodni i pewnego dnia Tobiś sam wyjął z półki te plansze i zapytał, czy możemy w to zagrać? 🙂

Rozpoznawanie kształtów spinacze

Rozpoznawanie kształtów – po co mu to?

Rozpoznawanie kształtów i kolorów wydaje się być błahą sprawą. A tak naprawdę ta umiejętność jest dość ważna. Jak to piszą w mądrych książkach – umiejętność ta jest jednym z pierwszych sposobów porządkowania i identyfikowania informacji wizualnej. Dziecko biorąc do ręki przedmiot o określonym kształcie i kolorze rozwija zdolności obserwacji oraz koordynację wzrokową. Stopniowo uczy się rozpoznawać linie proste, kąty, boki.. Dzięki tej umiejętności łatwiej mu będzie w przyszłości przyporządkować dany przedmiot do danego zbioru, czyli kategorii np. klocków, misiów, książeczek. A kategoryzacja z kolei mocno wiąże się z nauką języka. Krótko mówiąc, jedno ciągnie za sobą drugie!

Idąc dalej – próbując odwzorować kształt (czyli np. próbując znaleźć odpowiedni otwór w sorterze dla klocka) dziecko ćwiczy spostrzegawczość, zdolności obserwacji i koordynację ręka-oko. A to z kolei jest świetnym treningiem przed późniejszym etapem nauki pisania i liczenia. W końcu litery i cyfry też mają linie proste, kąty, a niektóre przypominają figury geometryczne (np. cyfra zero).

Co będziesz potrzebować?

Tym razem oprócz drukarki i laminatora (używam najprostszego modelu marki Tracer, można go kupić np. na allegro) będziecie potrzebować spinaczy oraz przezroczystej koszulki na dokument A4. Jeśli chodzi o spinacze, to wystarczą zwykłe, klasyczne, takie których na co dzień używasz do wieszania prania. Mogą być kolorowe, mogą być drewniane. Przyznam się, że sama na początku popełniłam błąd w tym temacie. Chyba chciałam za dużo „nauki” włożyć do jednej zabawy. Głównym celem tej „gry” jest rozpoznawanie kształtów – tych najbardziej podstawowych, czyli: kwadratu, prostokąta, koła i trójkąta. Ale ja włączyłam w to także naukę kolorów! Każdy kształt przygotowałam w innym kolorze i na takie same kolory pomalowałam drewniane spinacze. Finał był taki, że Tobiś był trochę zagubiony. Szukał w ramkach czerwonego koła i żółtego trójkąta, zamiast przedmiotu, który jest okrągły lub trójkątny..

Schowałam więc kolorowe spinacze i dałam mu zwykłe, białe. Do tego podmieniłam też karty z figurami geometrycznymi na „czarno-białe”. I wtedy zabawa poszła mu duuuużo szybciej!

Na czym polega zabawa w rozpoznawanie kształtów?

Wydrukuj wszystkie kartki. W kartach z ramką wytnij środek i obetnij troszeczkę boki, dosłownie 3-5 mm. Dzięki temu łatwiej będzie Ci włożyć kartkę do koszulki. Włóż ramkę do koszulki, a pod nią kartkę z narysowanym na środku np. kwadratem. Daj dziecku spinacze. Jego zadaniem będzie znaleźć w ramce kwadrat i przypiąć tam spinacz. Gdy znajdzie 5 figur, wyjmij „kwadrat” i włóż inną figurę geometryczną.

W pdf’ie, który przygotowałam znajdziesz 2 wersje gry. Pierwsza, łatwiejsza to ramka z klasycznymi figurami, w różnych kolorach i wielkościach. Druga – trudniejsza, to ramka z przedmiotami, których kształt przypomina określoną figurę. Dla przykładu: słońce – koło, telewizor – prostokąt itp.

Rozpoznawanie kształtów figury
Rozpoznawanie kształtów – wersja podstawowa.
Rozpoznawanie kształtów 2
Rozpoznawanie kształtów -wersja trudniejsza.

Pdf zawiera też 2 wersje plansz z figurami geometrycznymi. Pierwsza wersja to kształty czarno białe. Druga wersja – kształty kolorowe. Proponuję zacząć od ramki z klasycznymi figurami i planszami z kształtami czarno-białymi. Gdy dziecko opanuje wersję podstawową, przejdźcie do tej trudniejszej. Jeśli niezbyt dobrze wytłumaczyłam jak i co trzeba zrobić, zerknij na filmik, który jest dostępny na moim fanpage’u i wszystko powinno stać się jasne 🙂

Darmowy pdf

Plansze do nauki rozpoznawania kształtów pobierzesz -> ROZPOZNAWANIE KSZTAŁTÓW.

A jeśli masz ochotę na więcej, to przygotowałam też nieco trudniejszą wersję tej samej zabawy – PORY ROKU! Co nam się przyda zimą? A co się zbiera jesienią w lesie? Kiedy zakładamy kostium kąpielowy? Do każdej pory roku przypisane jest 5 obrazków, które należy rozpoznać i zaznaczyć spinaczem.

Plansze do tej zabawy pobierzesz tu -> PORY ROKU.

Zabawa pory roku

Mam nadzieję, że będziecie się dobrze bawić!

A jeśli lubisz takie drukowane zabawy to zerknij na inne moje wpisy, w których udostępniam darmowe pdf’y, chociażby ten -> Planszówka, w którą pograsz z 2latkiem.

Anna
Annahttps://opiniemamy.pl
Na pokładzie Pan Mąż, 12-latka wkraczająca w okres dojrzewania oraz 4-latek z zaburzeniami integracji sensorycznej. Stosując rady specjalistów i własne, domowe patenty staram się mu pomóc w lepszym funkcjonowaniu. Dzielę się tą wiedzą, bo być może Twoje dziecko też nie jest książkowym ideałem? A może po prostu też mieszkasz w Krakowie i chciałabyś skorzystać z moich krakowsko-rodzicielskich rad? Chodź, zapraszam! Miejsce zawsze się znajdzie!

Podobne wpisy

Majówka 2024 za granicą

Najnowsze

Jak koraliki do prasowania z Ikea zrobiły mi dzień

Jakiś czas temu Tobi przyniósł z przedszkola "miecz" zrobiony z kolorowych elementów. Na pytanie...

Wakacje z dziećmi – czym się kierować przy wyborze...

No właśnie. Czym się kierować wybierając hotel, gdy na wakacje jedziemy z dziećmi? A...

Najpiękniejsza bajka o miłości dla dzieci

To jest absolutnie najpiękniejsza książka o miłości! Kupiłam ją jakiś czas temu z myślą...

Smutna autobiografia Matthew Perry’ego

Nie znam osoby, która nie znałaby serialu "Przyjaciele". I nie znam nikogo, kto by...

Ulubione gry karciane mojego 5-latka

Mam to szczęście, że mój przedszkolak bardzo lubi grać w gry. I to nie...

Nastolatki. Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?

Tytuł tego wpisu to jednocześnie tytuł książki Roberta J.MacKenzie, którą uważam za jedną z...

Inne w tej kategorii

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj