Blog dla rodziców nie tylko małych dzieci

Blog dla rodziców nie tylko małych dzieci

Planszówka, w którą zagrasz z 2-latkiem

O tym, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę to już na pewno wiesz. Wiesz też, że mój mały zbój ma opóźniony rozwój mowy. Dlatego oprócz wizyt u logopedy staram się też znaleźć jakieś inne sposoby, aby w domu tę jego mowę rozruszać. I tak wpadłam na pomysł i zrobiłam dla niego grę planszową! Jest to planszówka, w którą spokojnie zagrasz z 2-latkiem lub starszym dzieckiem. I oprócz fajnej zabawy i czasu spędzonego wspólnie będziecie mogli poćwiczyć nowe słówka.

Planszówka zwierzęta

Co zawiera pdf?

W pdf’ie, który znajdziesz na końcu tego wpisu znajdziesz 6 zabaw. Ogólnie mówiąc, czeka Cię trochę wycinania 🙂 Dwie ostatnie skupione są na nauce kolorów. 4 pierwsze to planszówki. A w zasadzie 4 wersje tej samej gry. Każda gra planszowa składa się z osobnej kostki, którą musisz wyciąć według wzoru i skleić oraz z planszy. Kostkę dobrze jest podkleić taśmą przezroczystą. Bo taka zwykła, papierowa kostka w rękach 2-latka może szybko zakończyć swój żywot. Planszę też polecam zalaminować. Zresztą zobacz, jak po kilku grach wyglądają nasze kości 🙂

planszówka kości
Planszówka dla 2latka

Planszówka – reguły gry

Gra planszowa ma bardzo proste zasady. Rzucasz kostką i pokazujesz na planszy, zakreślasz lub bierzesz w kółko zwierzątko lub figurę geometryczną w danym kolorze. Potem kolej dziecka. Pamiętaj, aby pierwszy ruch należał do Ciebie! Chodzi o to, aby dziecko zobaczyło o co chodzi w grze. Samo się raczej nie domyśli. Gdy wyrzucisz np. obrazek żabki, wypowiedz głośno jej nazwę. Jeśli dziecko jeszcze tego nie potrafi, niech powie jakie dane zwierzątko wydaje dźwięki. Możecie też uczyć się tu gradacji duży-mały (te same zwierzęta występują w różnych rozmiarach na planszy).

Planszówka gra planszowa dla dziecka
Planszówka gra planszowa dla 2latka

W wersji gry, gdzie uczymy się kolorów – wymawiamy ich nazwy. Podobnie przy figurach geometrycznych. Tu możecie wołać „niebieski kwadrat”, „pomarańczowa gwiazda” itp. To już wersja na wyższym levelu 🙂

Jestem bardzo ciekawa jak Wam się spodobają moje propozycje! Będę wdzięczna za zostawienie komentarza pod wpisem, na moim fb lub instagramie. Jeśli będziesz wrzucać zdjęcia do social mediów, koniecznie mnie oznacza #opiniemamy, abym mogła zobaczyć jak Wam poszło i zostawić serduszko.

Udanej zabawy!

Pobieram pdf!

Edit kwiecień 2021: do podstawowej wersji planszówek dokładam 2 wersje z pojazdami, które też możesz pobrać za darmo! Możesz to zrobić klikając tu -> Pobieram dodatkowe planszówki.

Planszówka wszystkie wersje
Pobierając wersję podstawową i dodatkową, powinnaś mieć 6 plansz i 6 kostek.

Jeśli lubisz tego typu gry, odwiedź moje wcześniejsze wpisy, w których również znajdziesz darmowe pdf’y z grami drukowanymi dla dzieci:

-> 15 zabaw logopedycznych

-> Układanki lewopółkulowe

Anna
Annahttps://opiniemamy.pl
Na pokładzie Pan Mąż, 12-latka wkraczająca w okres dojrzewania oraz 4-latek z zaburzeniami integracji sensorycznej. Stosując rady specjalistów i własne, domowe patenty staram się mu pomóc w lepszym funkcjonowaniu. Dzielę się tą wiedzą, bo być może Twoje dziecko też nie jest książkowym ideałem? A może po prostu też mieszkasz w Krakowie i chciałabyś skorzystać z moich krakowsko-rodzicielskich rad? Chodź, zapraszam! Miejsce zawsze się znajdzie!

Podobne wpisy

Majówka 2024 za granicą

Najnowsze

Jak koraliki do prasowania z Ikea zrobiły mi dzień

Jakiś czas temu Tobi przyniósł z przedszkola "miecz" zrobiony z kolorowych elementów. Na pytanie...

Wakacje z dziećmi – czym się kierować przy wyborze...

No właśnie. Czym się kierować wybierając hotel, gdy na wakacje jedziemy z dziećmi? A...

Najpiękniejsza bajka o miłości dla dzieci

To jest absolutnie najpiękniejsza książka o miłości! Kupiłam ją jakiś czas temu z myślą...

Smutna autobiografia Matthew Perry’ego

Nie znam osoby, która nie znałaby serialu "Przyjaciele". I nie znam nikogo, kto by...

Ulubione gry karciane mojego 5-latka

Mam to szczęście, że mój przedszkolak bardzo lubi grać w gry. I to nie...

Nastolatki. Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?

Tytuł tego wpisu to jednocześnie tytuł książki Roberta J.MacKenzie, którą uważam za jedną z...

Inne w tej kategorii

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj